29 Aralık 2007 Cumartesi

Geçmiş zaman olur ki...

Yağlı güreşin en büyük organizasyonu olan Tarihi Kırkpınar, Türk toplumunun hayatının bir parçası. Güreşler, kartpostallara ve piyango biletlerine bile konu olmuştur. Dilerseniz küçük bir nostalji yapalım.

70'li yıllarda Hayat Spor, Türk sporunun nabzını tutan çok önemli bir dergiydi. Her yıl Kırkpınar'a özel yer verirdi. İşte 1970 senesi... Bir bayan muhabiri güreşleri izlemek için göndermişler, 'Kadın Gözüyle Kırkpınar' köşesi yapmışlar... Başlık son derece manidar, o sene finalde Karamürselli Aydın Demir ve İzmirli Kara Ali Çelik yenişememiş, başpehlivan belli olmamıştı. En sağ altta boş kürsü görünüyor...


Milli Piyango İdaresi'nin Kırkpınar Güreşleri anısına bastırdığı biletlerden biri....
Bir milli piyango bileti daha...

Hayat spordan bir kara daha. Bu da bir poster. Pehlivanlar tam eski tarz, kafalar tamamen traşlanmış. Eskiden pehlivan adam, daha güçlü olmak ve saçları gücünü almasın diye kazıtırmış. Ancak zaman değişti, pehlivanlar görünümlerine de önem veriyor, artık traşlı pehlivan pek kalmadı.


Hürriyet Gazetesi'nin sayfası.. O yıl Samsunlu İbrahim Karabacak başpehlivan olmuş...Edirne ve Kırkpınar konulu kartpostal... Sağ alttaki iki başpehlivan, Ali Çelik ve Aydın Demir.


Kırkpınar üzerine bir kitap...Yine Kırkpınar üzerine bir başka kitap. Kapak resmi son derece güzel.


Yukarıda resmi olan eserleri www.gittigidiyor.com da bulmanız mümkün.Hiç yorum yok: